Laura Baldini: A tanítónő 1. rész

Karácsonyra kaptam egy regényt „Laura Baldini: A tanítónő”. Ez a regény Maria Montessori életrajzi regénye. Nagyon olvasmányos. Úgy gondoltam elindítok egy cikksorozatot, melyben a regényről számolok be kisebb szakaszonként. Összefoglalóim biztosan nem helyettesítik a regény olvasása által nyújtott élményt, de remélem kedvet hoz annak elolvasásához, illetve örömmel olvasod és ismered meg Maria Montessori életét közelebbről is!

Elmegyógyintézet, Ostia, Róma mellett, 1894

Az első fejezetben teljes mértékben beleélhetjük magunkat az Ostia kikőtője melletti elmegyógyintézetben zajló eseményekbe, ahol a környéken élő őrülteket, nyomorékokat különítették el, hogy a többi embert megvédjék kiszámíthatatlan viselkedésüktől.

Az író egy 8 éves gyerekre, Luigira különös figyelmet fordít. Érezni lehet, hogy a későbbiekben a regényben/Maria Montessori életében valószínűleg fontos szerepet fog kapni. Ezt a gyermeket gyakran elkülönítették a többi gyerektől, akik szintén az elmegyógyintézetben éltek és nem ritkán nála fiatalabbak voltak. Luigi gyakran agresszív a felnőttekkel szemben, emiatt különítik el. Mindegyikük egy üres, ingerek nélküli kórteremben ül az ágyán és a plafont nézi egész nap.

Szörnyű belegondolni, hogy ezeket az embereket a társadalom selejtnek tekintette. El is gondolkodtatott, hogy a mai társadalom hangja mit mond a különféle rendellenességekkel együtt élő emberekről, legyenek akár felnőttek, akár gyerekek.

Képesek vagyunk tisztelni minden egyes embert ugyanolyan módon, mértékben, függetlenül attól, hogy milyen kisebb-nagyobb rendellenességekkel, problémákkal él együtt?

Én hiszem, hogy minden embernek ugyanúgy joga van az életre és más emberek tiszteletére, támogatásásra, elfogadására. Hogy ez mennyire könnyű? Biztosan nem az, főleg a regényben leírt elmegyógyintézet eseteit magam elé képzelve. Mindemellett úgy gondolom, hogy azzal, ha ezek mellett az emberek mellett ki tudunk állni illetve melléjük tudunk állni, azzal az életet tiszteljük, az élet mellett állunk ki.

Az élet tisztelete Maria Montessori szemléletében kulcsfogalom és érték. Ebből indul ki a pedagógiája és ezért gyönyörű.

You Might Also Like