A Montessori eszközök

A kisgyermeket hajtja a világ megismerésének a vágya. Meg szeretné ismerni a körülötte lévő világot, az egyes dolgok tulajdonságait. Montessori úgy vélte, hogy környezetünk tárgyai nagyon bonyolultak. Sok tulajdonságot hordoznak önmagukban (pl.: kiterjedés, sík, forma, szín, súly stb.) és sok energiába kerül a gyerekeknek ezeket a tulajdonságokat elkülöníteni. Munkája során arról is meggyőződött, hogy a gyermekek saját tapasztalataik alapján tanulnak. Úgy gondolta, hogy nem az átadott ismeretek mennyisége, hanem a képességek fejlesztése a fontos a kisgyermekeknél, hanem kreatív, tevékeny, problémák megoldására képes emberek nevelése a cél. Ezért alakított ki olyan eszközöket, amelyekkel való tevékenykedés során a gyerekek maguk fedezhetik fel a tárgyak tulajdonságait. Tévedéseikre maguk jöhetnek rá. Képessé válnak az összefüggések meglátására, általánosításra, elvont gondolkodásra.

„Fontos meglátni, hogy nem az eszközök adják Montessori pedagógiájának legfőbb értékét, hanem maga a pedagógiai szemlélet, melynek az eszközrendszer is fontos részét képezi (B. Méhes, 1997)”

„Az eszközök alkalmazása, nem cél, hanem segítség a világ valós, jobb megismeréséhez, ugyanakkor szórakoztató és örömteli tevékenykedés a gyerek számára, jó játék (B. Méhes, 1997).”

Montessori eszközei egyszerre fejlesztik a mozgást, érzékelést, intelligenciát és építik a gyermek személyiségét.

Montessori eszközeit fejlesztési területekre osztva öt eszközcsoportot hozott létre.

  1. Mindennapi élet eszközei
  2. Érzékszervek fejlesztésének eszközei
  3. Nyelvi nevelés eszközei
  4. Matematikai nevelés eszközei
  5. Kozmikus nevelés eszközei

Az eszközök kialakítása során 5 tulajdonságot tartott fontosnak Montessori.

  1. Minden eszköz legyen esztétikus, a gyermek számára vonzó, figyelemfelkeltő
  2. Hordozza magában a hibaellenőrzés/önellenőrzés lehetőségét. Ez elősegíti, hogy a gyermek átgondoltan, kritikusan, nagy figyelemmel végezze a munkáját.
  3. Aktivitásra serkent. Olyan eszköz, mellyel a gyermek maga tevékenykedhet, kísérletezhet.
  4. Határokat képez. Segít rendezni azokat az ingereket, tapasztalatokat, melyeket környezetéből kapott.

You Might Also Like