A Montessori eszközök

A kisgyermeket hajtja a világ megismerésének a vágya. Meg szeretné ismerni a körülötte lévő világot, az egyes dolgok tulajdonságait. Montessori úgy vélte, hogy környezetünk tárgyai nagyon bonyolultak. Sok tulajdonságot hordoznak önmagukban (pl.: kiterjedés, sík, forma, szín, súly stb.) és sok energiába kerül a gyerekeknek ezeket a tulajdonságokat elkülöníteni. Munkája során arról is meggyőződött, hogy a gyermekek saját tapasztalataik alapján tanulnak. Úgy gondolta, hogy nem az átadott ismeretek mennyisége, hanem a képességek fejlesztése a fontos a kisgyermekeknél, hanem kreatív, tevékeny, problémák megoldására képes emberek nevelése a cél. Ezért alakított ki olyan eszközöket, amelyekkel való tevékenykedés során a gyerekek maguk fedezhetik fel a tárgyak tulajdonságait. Tévedéseikre maguk jöhetnek rá. Képessé válnak az összefüggések meglátására, általánosításra, elvont gondolkodásra.
„Fontos meglátni, hogy nem az eszközök adják Montessori pedagógiájának legfőbb értékét, hanem maga a pedagógiai szemlélet, melynek az eszközrendszer is fontos részét képezi (B. Méhes, 1997)”
„Az eszközök alkalmazása, nem cél, hanem segítség a világ valós, jobb megismeréséhez, ugyanakkor szórakoztató és örömteli tevékenykedés a gyerek számára, jó játék (B. Méhes, 1997).”
Montessori eszközei egyszerre fejlesztik a mozgást, érzékelést, intelligenciát és építik a gyermek személyiségét.
Montessori eszközeit fejlesztési területekre osztva öt eszközcsoportot hozott létre.
- Mindennapi élet eszközei
- Érzékszervek fejlesztésének eszközei
- Nyelvi nevelés eszközei
- Matematikai nevelés eszközei
- Kozmikus nevelés eszközei
Az eszközök kialakítása során 5 tulajdonságot tartott fontosnak Montessori.
- Minden eszköz legyen esztétikus, a gyermek számára vonzó, figyelemfelkeltő
- Hordozza magában a hibaellenőrzés/önellenőrzés lehetőségét. Ez elősegíti, hogy a gyermek átgondoltan, kritikusan, nagy figyelemmel végezze a munkáját.
- Aktivitásra serkent. Olyan eszköz, mellyel a gyermek maga tevékenykedhet, kísérletezhet.
- Határokat képez. Segít rendezni azokat az ingereket, tapasztalatokat, melyeket környezetéből kapott.