Laura Baldini: A tanítónő 6. rész

Róma, 1896. március
Maria épp a klinikára indul, de előtte még gyorsan összeszed a lakásban egy pár tárgyat, melyeket a gyerekeknek szeretne bevinni. Ekkor már olvasta Édouard Séguin francia orvos egyik könyvét, aki nagyban inspirálta őt pedagógiájának kifejlesztésében. A mai napig több eszköz van Maria Montessori pedagógiai rendszerében, melyeket Séguintól vett át.
A gyermekek érzékszervi észlelésének és motorikus képességeinek ösztönzésére gyakorlatok egész sorát fejlesztette ki, és ezekhez olyan egyszerű tornaszereket és mindennapi eszközöket használt, mint a létra és a hinta, vagy az ásó, a talicska és a kalapács. Ezeken kívül táblákat is készített, rajtuk különböző méretű lyukakkal, melyekbe szögeket, illetve megfelelő geometriai formákat kellett illeszteni. A tapintás fejlesztésére különböző felületű táblákat talált ki, amelyeket a gyermekeknek le kellett tapogatniuk, majd meg is kellett nevezniük.
A tapintás fejlesztésére szolgáló különböző felületű táblák például a Montessori eszközök érzékszervi csoportjának szerves részét képezik.
Az érzékszervi eszközökről/ érzékelést fejlesztő eszközökről itt olvashatsz bővebben.
A fejezetben a szerelmi szál is tovább alakul Maria Montessori és Montesano professzor között. 😉